top of page

Józef Dowbor-MuÅ›nicki

GÅ‚ównodowodzÄ…cy siÅ‚ami powstaÅ„czymi od 16 stycznia 1919 roku Józef Dowbor-MuÅ›nicki poprowadziÅ‚ nowo utworzonÄ… ArmiÄ™ WielkopolskÄ… do zwyciÄ™stwa nad Niemcami. PrzysÅ‚any do Poznania przez Józefa PiÅ‚sudskiego – podobno w celu ograniczenia jego popularnoÅ›ci w wojsku i prawdopodobieÅ„stwa konfliktu z odmiennymi mentalnie Wielkopolanami – z powierzonych zadaÅ„ generaÅ‚ wywiÄ…zaÅ‚ siÄ™ znakomicie, dowodzÄ…c umiejÄ™tnie podlegÅ‚ymi mu oddziaÅ‚ami. MieszkaÅ‚ przy ul. Mylnej 15 na poznaÅ„skich Jeżycach, a nastÄ™pnie w Lusowie i Batorowie koÅ‚o Poznania.

​

UrodziÅ‚ siÄ™ w Garbowie koÅ‚o Sandomierza. Swoje życie zwiÄ…zaÅ‚ szybko z wojskiem, bo już w wieku 14 lat zostaÅ‚ adeptem szkoÅ‚y kadetów im. MikoÅ‚aja I w Petersburgu. KontynuowaÅ‚ naukÄ™ w Konstantynowskiej Szkole Wojskowej, by ostatecznie zÅ‚ożyć egzaminy do Akademii Sztabu Generalnego, również w Petersburgu. CiekawostkÄ… jest fakt, iż w celu dostania siÄ™ na tÄ… uczelniÄ™ mÅ‚ody oficer zmieniÅ‚ wyznanie, gdyż z uwagi na niechęć wykÅ‚adowców Akademii do wiary katolickiej, musiaÅ‚ dokonać konwersji na kalwinizm (protestantyzm).

​

W I wojnie Å›wiatowej (1914-1918) walczyÅ‚ w szeregach armii rosyjskiej, dowodzÄ…c na szczeblu dywizji, a nastÄ™pnie już ze szlifami generalskimi korpusem armijnym. W sierpniu 1917 roku objÄ…Å‚ dowództwo tworzonego przez siebie I Korpusu Polskiego w Rosji (tzw. dowborczycy), którego zadaniem byÅ‚o jak najszybsze skierowanie na front przeciwniemiecki. Ostatecznie jednak korpus braÅ‚ udziaÅ‚ w walkach wojny domowej w Rosji (1917-1921). Za zasÅ‚ugi wojenne odznaczany byÅ‚ orderami Imperium Rosyjskiego, a także orderami angielskim oraz chiÅ„skim (paradoksalnie – nie otrzymaÅ‚ żadnego odznaczenia polskiego).

Jednym z problemów oddziaÅ‚ów powstaÅ„czych byÅ‚ brak wyższej kadry oficerskiej. W myÅ›l polityki armii niemieckiej, niewielu Polakom powierzano dowództwo wysokiego czy nawet Å›redniego szczebla, co oczywiÅ›cie powodowane byÅ‚o obawÄ… przed nabyciem umiejÄ™tnoÅ›ci kierowania zwiÄ…zkami taktycznymi, które mogÅ‚yby ewentualnie stanowić o przyszÅ‚ej polskiej sile oficerskiej skierowanej przeciw Niemcom. W takich okolicznoÅ›ciach Komisariat NRL zdecydowaÅ‚ powierzyć dowództwo StanisÅ‚awowi Taczakowi, któremu podniesiono szarżę do rangi majora. Tymczasowa komendantura miaÅ‚a zostać zÅ‚ożona do czasu przyjazdu oficera wyższego stopniem. W tym celu prowadzono rozmowy z WarszawÄ…, skÄ…d wÅ‚aÅ›nie 8 stycznia 1919 roku przyjechaÅ‚ generaÅ‚ Józef Dowbor-MuÅ›nicki.

​

Oficjalne przejÄ™cie dowództwa odbyÅ‚o siÄ™ 16 stycznia 1919 roku. ZreorganizowaÅ‚ oddziaÅ‚y powstaÅ„cze, wprowadziÅ‚ żelaznÄ… dyscyplinÄ™ i przeforsowaÅ‚ decyzjÄ™ o poborze poszczególnych roczników, a także organizowaÅ‚ regularnÄ… ArmiÄ™ WielkopolskÄ…, która w szczytowym momencie liczyÅ‚a blisko 110 tysiÄ™cy żoÅ‚nierzy.


GeneraÅ‚ przeszedÅ‚ w stan spoczynku w 1924 roku. ZmarÅ‚ w Batorowie, ale spoczywa na cmentarzu parafialnym w Lusowie. Przy dolnej części nagrobka stojÄ… dwie urny, wypeÅ‚nione ziemiÄ… katyÅ„skÄ… i palmirskÄ…, gdyż wÅ‚aÅ›nie tam zginęły dwie córki generaÅ‚a (Janina Lewandowska, z domu Dowbor-MuÅ›nicka, byÅ‚a jedynÄ… kobietÄ… zamordowanÄ… przez Sowietów w Lesie KatyÅ„skim). W znajdujÄ…cym siÄ™ naprzeciwko cmentarza Muzeum Powstania Wielkopolskiego można obejrzeć ponad 3 tysiÄ…ce zebranych pamiÄ…tek, ponadto przy wejÅ›ciu do koÅ›cioÅ‚a pw. Å›w. Jadwigi ÅšlÄ…skiej i Å›w. Jakuba Ap. zamontowano tablicÄ™ epitafijnÄ… poÅ›wiÄ™conÄ… generaÅ‚owi Józefowi Dowbor-MuÅ›nickiemu.
 

bottom of page