top of page

Kazimierz Grudzielski

Mimo że w 1918 roku Kazimierz Grudzielski miał 62 lata, w momencie wybuchu Powstania Wielkopolskiego oddał się do dyspozycji Komisariatu Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu. Frontowe doświadczenie i wysoki jak na warunki powstania stopień wojskowy (podpułkownik) sprawiły, że objął on dowództwo na pałuckim odcinku frontu. Niewątpliwie zdobył on szacunek podkomendnych, którzy w lutym 1919 roku nadali imię płk Kazimierz Grudzielski zdobycznemu samochodowi pancernemu Ehrhardt.

Urodził się w Turwi, gdzie jego ojciec był administratorem dóbr zasłużonego organicznika i oficera ordynansowego Napoleona, Dezyderego Chłapowskiego. Ukończył elitarne gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu. Ostatecznie podjął decyzję o wstąpieniu do wojska i rozpoczęciu kariery wojskowej. Dosłużył się stopnia podpułkownika i z taką szarżą przeszedł w stan spoczynku w 1917 roku. Żonaty z Wandą Dobrogoyską, z którą nie miał potomstwa.

Po powrocie do Wielkopolski, odpowiadając na wezwanie do broni, objął komendanturę nad wrzesińską Strażą Ludową. Decyzją podjętą przez Komisariat NRL, Kazimierz Grudzielski objął dowództwo nad frontem północnym z bezpośrednim celem odrzucenia Niemców na linię Noteci i zajęcia strategicznych pozycji.


Choć walki o poszczególne ośrodki – Szubin, Łabiszyn, Żnin i Kcynia – prowadzono ze zmiennym szczęściem, udało się opanować sytuację na froncie i utrzymać w lutym zajęte obszary. Nie powiodły się przygotowywane w Bydgoszczy kontrnatarcia niemieckie. Tereny północno-wschodnie zostały ustabilizowane, co przypieczętował rozejm w Trewirze, zawarty 16 lutego 1919 roku. Mimo tego cały czas trwały przygraniczne potyczki.

Po zakończeniu powstania piastował różne funkcje w strukturach armii. Przeszedł w stan spoczynku w styczniu 1921 roku w stopniu generała porucznika, został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. Kilka miesięcy później zmarł w Poznaniu. Pochowany przy kościele parafialnym w Gozdowie pod Wrześnią. Obok rodzinnego grobowca Grudzielskich umieszczono kamień z tablicą informującą o zasługach i życiorysie generała.

bottom of page