top of page

Zygmunt Kittel

UrodziÅ‚ siÄ™ 28 stycznia 1877 r. w Nowym MieÅ›cie Lubawskim jako syn Maksymiliana (przemysÅ‚owca) i Zuzanny ze Skuszewiczów. Od lat mÅ‚odzieÅ„czych zaangażowaÅ‚ siÄ™ w polskim tajnym ruchu narodowym. W gimnazjum brodnickim należaÅ‚ do Towarzystwa Tomasza Zana - ZwiÄ…zku Filomatów. Z gimnazjum zostaÅ‚ wydalony w 1897 r. za nieprzestrzeganie zakazu posÅ‚ugiwania siÄ™ jÄ™zykiem polskim. MaturÄ™ zdaÅ‚ eksternistycznie w Berlinie. OdbyÅ‚ praktyki zawodowe w biurze konstrukcyjnym fabryki urzÄ…dzeÅ„ cukrowniczych w Pradze czeskiej, gdzie należaÅ‚ do Ogniska Polskiego.
W 1899 r. rozpoczÄ…Å‚ studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki w Chatlottenburgu. W tym czasie wstÄ…piÅ‚ do organizacji "SokóÅ‚". Studia ukoÅ„czyÅ‚ w 1905 r. podejmujÄ…c pracÄ™ w cukrownictwie. Od 1911 do 1919 byÅ‚ dyrektorem technicznym cukrowni „Gniezno”.

​

Po 11 listopada 1918 r. zaczÄ…Å‚ formować szeregi „SokoÅ‚a” w Gnieźnie. Jako komendant tej organizacji wspóÅ‚organizowaÅ‚ powstanie w mieÅ›cie i w powiecie. Z 28/29 grudnia 1918 r. zostaÅ‚ obwoÅ‚any polskim komendantem miasta. PodjÄ…Å‚ decyzjÄ™ zaatakowania Zdziechowy, w której zaczęły gromadzić siÄ™ siÅ‚y niemieckie przygotowujÄ…ce siÄ™ do kontrataku. UczestniczyÅ‚ w walkach o Szubin (8-11 I 1919), dowodzÄ…c grupÄ… osÅ‚onowÄ… opanowaÅ‚ SamoklÄ™ski, a 13 stycznia kierowaÅ‚ zdobyciem Rynarzewa. 20 I 1919 objÄ…Å‚ stanowisko dowódcy OkrÄ™gu Wojskowego IV (Gniezno). ByÅ‚ wspóÅ‚organizatorem 4. PuÅ‚ku Strzelców Wielkopolskich (późniejszego 58. PuÅ‚ku Piechoty).

​

W lutym 1919 r. Zygmunt Kittel wybrany zostaÅ‚ starostÄ… gnieźnieÅ„skim. UrzÄ…d ten peÅ‚niÅ‚ do marca 1920 r. NastÄ™pnie powróciÅ‚ do pracy w cukrownictwie peÅ‚niÄ…c do wybuchu wojny stanowisko dyrektora cukrowni „Å»nin”. W latach trzydziestych byÅ‚ prezesem ZwiÄ…zku Rezerwistów i ByÅ‚ych Wojskowych w Å»ninie; zaÅ‚ożyÅ‚ tam koÅ‚o ZwiÄ…zku Strzeleckiego. W 1937 r. bÄ™dÄ…c w stopniu kapitana zostaÅ‚ zwolniony od powszechnego obowiÄ…zku wojskowego. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, ZÅ‚otym Krzyżem ZasÅ‚ugi.

​

W okresie II wojny światowej ukrywał się w Warszawie i na Lubelszczyźnie, by uniknąć represji za udział w powstaniu. Po zakończeniu wojny, do momentu przejścia na emeryturę w roku 1950, pracował na stanowisku dyrektora cukrowni w Żninie. Następnie przeprowadził się do Torunia. Do śmierci wykładał maszynoznawstwo w Technikum Cukrowniczym w Toruniu. W 1959 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym. Zmarł 15 VI 1960 w Toruniu.
 

bottom of page