top of page

Ignacy Jan Paderewski

UrodziÅ‚ siÄ™ na KuryÅ‚ówce na Podolu. Od dziecka wykazywaÅ‚ niebywaÅ‚e zdolnoÅ›ci do gry na fortepianie. Po ukoÅ„czeniu szkóÅ‚ jeździÅ‚ z koncertami po caÅ‚ej Europie, bywaÅ‚ m.in. w Wiedniu, Paryżu czy Londynie. WirtuozeriÄ… zachwycaÅ‚ nawet koronowane gÅ‚owy, pisaÅ‚a o nim w swoich pamiÄ™tnikach wÅ‚adczyni brytyjskiego imperium, królowa Wiktoria. NiesamowitÄ… popularność zyskaÅ‚ w Stanach Zjednoczonych, gdzie jeździÅ‚ na tournée i ostatecznie zamieszkaÅ‚. Dwukrotnie żonaty, z pierwszego małżeÅ„stwa miaÅ‚ syna Alfreda.

​

Postać tego wybitnego pianisty i kompozytora zapisaÅ‚a siÄ™ również na kartach historii Polski, gdyż Ignacy Jan Paderewski byÅ‚ znanym i cenionym dziaÅ‚aczem niepodlegÅ‚oÅ›ciowym, który dziÄ™ki swoim miÄ™dzynarodowym koneksjom przyniósÅ‚ krajowi wymierne korzyÅ›ci. Przed publicznymi wystÄ™pami na koncertach wygÅ‚aszaÅ‚ mowy, lobbujÄ…c na rzecz Polski. AngażowaÅ‚ siÄ™ również w politykÄ™ paÅ„stwa polskiego, obejmujÄ…c urzÄ…d premiera niepodlegÅ‚ej Polski (od 16stycznia do 9 grudnia 1919 r.).

​

Dla Poznania i Wielkopolski Ignacy Jan Paderewski staÅ‚ siÄ™ symbolem walki o odzyskanie wolnoÅ›ci spod niemieckiego panowania oraz walki o granicÄ™ zachodniÄ…. PrzypÅ‚ynÄ…Å‚ do GdaÅ„ska 25 grudnia 1918 roku. Do Poznania, w którym pojawiÅ‚ siÄ™ 26 grudnia 1918 roku, podróżowaÅ‚ przez PiÅ‚Ä™ i Oborniki. Niemcy za wszelkÄ… cenÄ™ nie chcieli dopuÅ›cić do przyjazdu tak znamienitej osoby, majÄ…c Å›wiadomość zagrożenia, jakie mogÅ‚oby nieść ze sobÄ… to wydarzenie. Ponieważ niemieckie interwencje okazaÅ‚y siÄ™ nieskuteczne, w ostatecznoÅ›ci wyÅ‚Ä…czono prÄ…d na poznaÅ„skim dworcu. Przy blasku setek pochodni entuzjastyczne nastawione tysiÄ…ce poznaniaków przywitaÅ‚y Ignacego Jana Paderewskiego pieÅ›niami patriotycznymi. Wydarzenia dnia nastÄ™pnego doprowadziÅ‚y do wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Po patriotycznych marszach powitalnych pod hotelem Bazar, gdzie zatrzymaÅ‚ siÄ™ wybitny pianista, przyszÅ‚a kolej na kontrmanifestacjÄ™ niemieckÄ…, skandujÄ…cÄ… hasÅ‚a przynależnoÅ›ci tych ziem do Niemiec. Po godzinie 17 padÅ‚ pierwszy strzaÅ‚...

Prywatnie uwielbiany przez kobiety za obezwÅ‚adniajÄ…ce spojrzenie, swobodÄ™ konwersacji i dÅ‚ugie, krÄ™cone wÅ‚osy. WyróżniaÅ‚ siÄ™ wzrostem, co sprawiaÅ‚o, że dodatkowo przyciÄ…gaÅ‚ uwagÄ™. Obyty w Å›wiecie i podziwiany, zawsze uważaÅ‚, że tylko nieustanna praca nad sobÄ… i niekoÅ„czÄ…ce siÄ™ ćwiczenia sÄ… w stanie rozwinąć posiadany talent. Podobno w podróż braÅ‚ ze sobÄ… klawiaturÄ™, która sÅ‚użyÅ‚a mu do ćwiczeÅ„ „na sucho”. Jego pedantyczna osobowość przejawiaÅ‚a siÄ™ w perfekcyjnym wrÄ™cz ubiorze. GarderobÄ™, dodatki i mÄ™skie gadżety kupowaÅ‚ w najlepszych salonach i sklepach Europy.

Zmarł w Nowym Jorku. W 1992 roku trumnę z prochami sprowadzono do kraju, do Bazyliki Archikatedralnej pw. św. Jana w Warszawie.


Uhonorowany wieloma odznaczeniami, tytułami i orderami, m.in. Orderem Orła Białego, czy doktoratami honorowymi uczelni polskich i amerykańskich.


W Poznaniu o wydarzeniach z 27 grudnia 1918 roku przypomina ulica imienia Ignacego Jana Paderewskiego oraz tablica wmontowana w Å›cianÄ™ hotelu Bazar, gdzie w dzieÅ„ poprzedzajÄ…cy wybuch powstania  Ignacy Jan Paderewski wygÅ‚osiÅ‚ do kilkudziesiÄ™ciu tysiÄ™cy poznaniaków przemówienie z okna.

bottom of page