top of page

Leon Prauziński

Zmagania na frontach Powstania Wielkopolskiego przeÅ‚omu roku 1918 i 1919 to nie tylko szlak bojowy żoÅ‚nierzy, rozstrzygniÄ™cia dowódców czy decyzje wÅ‚adz politycznych, ale również martyrologia zawarta na kartach wspomnieÅ„, opracowaÅ„ naukowych czy w pamiÄ™ci późniejszych pokoleÅ„. TakÄ… formÄ… przekazu wiedzy o ówczesnych wydarzeniach jest malowana historia powstania.

​

Znamy jÄ… z dwunastu reprodukcji obrazów pÄ™dzla Leona PrauziÅ„skiego – artysty malarza i powstaÅ„ca wielkopolskiego. Obrazy, których reprodukcje zachowaÅ‚y siÄ™ w postaci pocztówek drukowanych okazjonalnie od czasów dwudziestolecia miÄ™dzywojennego, przedstawiajÄ… sceny zwiÄ…zane z kolejnymi etapami Powstania Wielkopolskiego i dziaÅ‚aniami wyzwoleÅ„czymi. OryginaÅ‚y obrazów zostaÅ‚y zniszczone podczas okupacji hitlerowskiej, gdyż wszystko, co kojarzyÅ‚o siÄ™ Niemcom z powstaniem, byÅ‚o z zapiekÅ‚oÅ›ciÄ… unicestwiane, a sami powstaÅ„cy – wciÄ…gniÄ™ci na listy – tropieni, wiÄ™zieni i mordowani. Taki los spotkaÅ‚ malarza i bohaterskiego bojownika o wolność, Leona PrauziÅ„skiego.

​

Urodzony w Poznaniu, uczyÅ‚ siÄ™ gimnazjum w Poznaniu i Ostrowie Wielkopolskim. Jak wielu poborowych z zaboru niemieckiego, zostaÅ‚ powoÅ‚any w szeregi armii niemieckiej na front zachodni I wojny Å›wiatowej (1914-1918). BraÅ‚ udziaÅ‚ m.in. w krwawej walce o francuskÄ… twierdzÄ™ Verdun w 1916 roku. Ciężko ranny w Lasach ArgoÅ„skich, po okresie rekonwalescencji wróciÅ‚ do Poznania. MaturÄ™ zdaÅ‚ po odzyskaniu niepodlegÅ‚oÅ›ci w poznaÅ„skim gimnazjum Marii Magdaleny. Malarskie studia kierunkowe ukoÅ„czyÅ‚ na Akademii Sztuk PiÄ™knych w Monachium. Z żonÄ… IrenÄ… dochowali siÄ™ dwóch synów.

​

W Powstaniu Wielkopolskim walczył pod Wolsztynem, Zbąszyniem, Babimostem i Kopanicą. Po zakończeniu działań wojennych na granicy zachodniej brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej (1919-1921). Podczas II wojny światowej zrezygnował z ukrywania się, co pozwoliło gestapo na szybkie ujęcie i osadzenie w Forcie VII w Poznaniu. Zginął zastrzelony na terenie obozu w styczniu 1940 roku.
 

bottom of page