top of page

Marcin Rożek

Do dziÅ› w Wielkopolsce odnaleźć można dzieÅ‚a jego autorstwa, które nie tylko przypominajÄ… o twórczej pracy artystycznej, ale również sÄ… trwaÅ‚ym Å›wiadectwem patrioty, poÅ›wiÄ™cajÄ…cego swój talent i życie dla ojczyzny.

​

UrodziÅ‚ siÄ™ w Kosieczynie, okoÅ‚o 10 km na poÅ‚udniowy zachód od ZbÄ…szynia. Po kilku latach rodzina Marcina Rożka przeprowadziÅ‚a siÄ™ do Wolsztyna. Po ukoÅ„czeniu szkoÅ‚y terminowaÅ‚ w zakÅ‚adzie kamieniarskim i sztukatorskim w Poznaniu, gdzie zdaÅ‚ egzamin czeladniczy. Po otrzymaniu stypendium Towarzystwa Naukowej Pomocy im. Karola Marcinkowskiego podjÄ…Å‚ naukÄ™ w Berlinie, a potem na Akademii Sztuk PiÄ™knych w Monachium. Warsztat rzeźbiarski szlifowaÅ‚ także w Paryżu. Ostatecznie w 1913 roku zamieszkaÅ‚ w Poznaniu, tam otworzyÅ‚  pracowniÄ™ i ksztaÅ‚ciÅ‚ uczniów.
W powstaniu walczyÅ‚ w szeregach puÅ‚ku kawalerii pod dowództwem Ignacego MielżyÅ„skiego. Po zakoÅ„czeniu sÅ‚użby powstaÅ„czej wspóÅ‚tworzyÅ‚ SzkoÅ‚Ä™ Sztuk Zdobniczych w Poznaniu. W 1933 roku przeniósÅ‚ siÄ™ do Wolsztyna, gdzie mieszkaÅ‚ i tworzyÅ‚ w zaprojektowanej przez siebie willi (obecnie Muzeum Marcina Rożka przy ul. 5 Stycznia 34).

​

W czasie okupacji hitlerowskiej zostaÅ‚ aresztowany i osadzony w Forcie VII (obecnie ul. Polska). Jego dokonania artystyczne musiaÅ‚y wzbudzić podziw Niemców, bo naczelnik wiÄ™zienia Fortu VII zaproponowaÅ‚ mu wykonanie rzeźby popiersia Adolfa Hitlera dla poznaÅ„skiego zamku królewskiego. OdmówiÅ‚. W 1943 roku trafiÅ‚ do obozu koncentracyjnego w KL Auschwitz, gdzie rok później zmarÅ‚.

​

Do najbardziej znanych dzieÅ‚ artysty należą: usytuowany w pobliżu archikatedry gnieźnieÅ„skiej pomnik BolesÅ‚awa Chrobrego, upamiÄ™tniajÄ…cy pierwszÄ… koronacjÄ™ królewskÄ… w 1025 roku, oraz statua Siewca przy przejeździe kolejowym w Luboniu koÅ‚o Poznania (jej kopia postawiona zostaÅ‚a przed Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu). W domu w Wolsztynie, gdzie Marcin Rożek miaÅ‚ zarówno pracowniÄ™ rzeźbiarskÄ…, jaki i atelier malarskie, obecnie znajduje siÄ™ muzeum artysty.

bottom of page