top of page

Stanisław Taczak

Pierwszym dowódcÄ… powstania byÅ‚ Wielkopolanin, StanisÅ‚aw Taczak. UrodziÅ‚ siÄ™ w Mieszkowie, okoÅ‚o 6 km na póÅ‚noc od Jarocina. Po zdaniu matury w Ostrowie Wielkopolskim, ukoÅ„czyÅ‚ studia inżynierskie na Akademii Hutniczej we Freibergu. Jako poborowy sÅ‚użyÅ‚ w szeregach armii pruskiej. W czasie I wojny Å›wiatowej (1914-1918) nominowany do stopnia kapitana.

​

Z takim stopniem wojskowym pojawiÅ‚ siÄ™ w Poznaniu w listopadzie 1918 roku. PrzyjechaÅ‚ w odwiedziny do brata Teodora, który byÅ‚ ksiÄ™dzem jednej z miejscowych parafii. To wÅ‚aÅ›nie dziÄ™ki bratu doszÅ‚o do zaaranżowania spotkania miÄ™dzy czÅ‚onkiem Komisariatu Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu a StanisÅ‚awem Taczakiem. Powodem byÅ‚y aktualne wydarzenia 27 grudnia 1918 roku i pierwsze próby zorganizowania – na razie spontanicznej – akcji powstaÅ„czej. Z ramienia organu wykonawczego po uzyskaniu zgody Naczelnego Wodza Józefa PiÅ‚sudskiego propozycjÄ™ objÄ™cia stanowiska naczelnego dowódcy i nominacji na stopieÅ„ majora zÅ‚ożyÅ‚ Wojciech Korfanty. StanisÅ‚aw Taczak objÄ…Å‚ dowództwo i dziÄ™ki zdolnoÅ›ciom wprowadziÅ‚ porzÄ…dek organizacyjny w szeregach podlegÅ‚ych sobie oddziaÅ‚ów. NajwiÄ™kszÄ… zasÅ‚ugÄ… majora Taczaka byÅ‚o przygotowanie podwalin pod struktury przyszÅ‚ej Armii Wielkopolskiej. JednoczeÅ›nie zastrzegÅ‚, że poprowadzi oddziaÅ‚y powstaÅ„cze do czasu przybycia oficera wyższego stopniem, który obejmie dowództwo i bÄ™dzie przygotowany do kierowania rozwijajÄ…cymi siÄ™ wojskami powstaÅ„czymi (co nastÄ…piÅ‚o 16 stycznia 1919 roku, z chwilÄ… przyjazdu Józefa Dowbor-MuÅ›nickiego).

​

W Armii Wielkopolskiej pracowaÅ‚ w kwatermistrzostwie i jako zastÄ™pca szefa sztabu. WalczyÅ‚ również w wojnie polsko-bolszewickiej (1919-1921), dowodzÄ…c brygadÄ…, a potem dywizjÄ…. W 1924 roku nominowany do stopnia generaÅ‚a brygady. Podczas II wojny Å›wiatowej przebywaÅ‚ w kilku oflagach na terenie Rzeszy.

Odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Miltari.


ZmarÅ‚ 15 lat po wojnie w Malborku (po wojnie mial zakaz mieszkania w Wielkopolsce). Pochowany poczÄ…tkowo w Malborku, zostaÅ‚ nastÄ™pnie przeniesiony do Poznania na Cmentarz ZasÅ‚użonych Wielkopolan. W rodzinnym Mieszkowie natomiast znajduje siÄ™ pomnik generaÅ‚a w mundurze wielkopolskim, dla wykonania którego wzorem byÅ‚o zdjÄ™cie z 26 stycznia 1919 roku.
 

bottom of page