top of page

Kazimierz Zenkteler

Dowódca frontu zachodniego Kazimierz Zenkteler staÅ‚ siÄ™ legendÄ… za życia. WalczyÅ‚ nie tylko w Powstaniu Wielkopolskim 1918/19, ale także podczas wojny polsko-bolszewickiej (1919-1921) oraz w III powstaniu Å›lÄ…skim (1921). Wielokrotnie wyróżniany, m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari za sprawność i umiejÄ™tne dowodzenie na polu bitwy.

​

UrodziÅ‚ siÄ™ Wojnowicach koÅ‚o Buku. Gimnazjum ukoÅ„czyÅ‚ w Poznaniu, a po zakoÅ„czeniu nauki odbyÅ‚ roczny kurs w podchorążówce niemieckiej 5. PuÅ‚ku Artylerii Ciężkiej. Kilka lat później walczyÅ‚ w wojsku niemieckim na froncie zachodnim I wojny Å›wiatowej (1914-1918). W trakcie kampanii flandryjskiej w maju 1918 roku zostaÅ‚ ciężko ranny. DecyzjÄ… komisji lekarskiej jako weteran i inwalida zostaÅ‚ zwolniony z armii niemieckiej.


Zdobyte doÅ›wiadczenia żoÅ‚nierskie postanowiÅ‚ wykorzystać w strukturach Polskiej Organizacji Wojskowej Zaboru Pruskiego. Wydarzenia rewolucyjne w Niemczech, ogólna sytuacja polityczna i Å›wiadomość zbliżajÄ…cych siÄ™ rozstrzygnięć dotyczÄ…cych Wielkopolski doprowadziÅ‚y do decydujÄ…cych dziaÅ‚aÅ„ patriotów czekajÄ…cych na wÅ‚aÅ›ciwy moment.

​

Po wybuchu powstania w Poznaniu porucznik Kazimierz Zenkteler przystÄ…piÅ‚ do organizowania oddziaÅ‚ów powstaÅ„czych na podlegÅ‚ym sobie terenie. ZasÅ‚ynÄ…Å‚ akcjÄ… zerwania torów na strategicznej linii z Berlina do Poznania, co uniemożliwiÅ‚o Niemcom przesÅ‚anie posiÅ‚ków w celu zduszenia powstania w zarodku. Jako czÅ‚onek Powiatowej Rady Ludowej w Grodzisku i komendant Straży Ludowej na powiat nowotomyski i grodziski, de facto dowodziÅ‚ ksztaÅ‚tujÄ…cym siÄ™ frontem na zachodzie Wielkopolski. W styczniu 1919 roku decyzjÄ… Sztabu Generalnego stacjonujÄ…cego w Poznaniu otrzymaÅ‚ nominacjÄ™ na dowódcÄ™ V OkrÄ™gu Wojskowego Powstania Wielkopolskiego na powiaty: miÄ™dzyrzecki, nowotomyski, grodziski, babimojski.

​

Po zakoÅ„czeniu Powstania Wielkopolskiego (1918/1919) braÅ‚ udziaÅ‚ w zajmowaniu ziem zachodnich przyznanych – już na mocy dokumentów – postanowieniami traktatu wersalskiego. W czasie zmagaÅ„ wojennych o granicÄ™ wschodniÄ… puÅ‚kownik Kazimierz Zenkteler dowodziÅ‚ 7. RezerwowÄ… WielkopolskÄ… DywizjÄ… Piechoty, a nastÄ™pnie 23. DywizjÄ… Piechoty. Po zwyciÄ™skiej wojnie z bolszewikami braÅ‚ udziaÅ‚ w walkach o ÅšlÄ…sk w III Powstaniu ÅšlÄ…skim (1921), którym dowodziÅ‚ od 3 czerwca 1921 r.

​

Po speÅ‚nieniu obowiÄ…zku wobec ojczyzny w 1921 roku zostaÅ‚ przeniesiony do rezerwy. Nigdy nie zaÅ‚ożyÅ‚ rodziny. W czasie okupacji hitlerowskiej zostaÅ‚ deportowany do Generalnego Gubernatorstwa. Do rodzinnej Wielkopolski za życia już nie powróciÅ‚. ZmarÅ‚ w JÄ™drzejowie na kielecczyźnie. Dopiero w 2001 roku prochy puÅ‚kownika Kazimierza Zenktelera sprowadzono do Buku, gdzie spoczywa na cmentarzu parafialnym przy ul. Å›w. Rocha.


DziÅ› imiÄ™ puÅ‚kownika Kazimierza Zenktelera nosi bukowskie gimnazjum usytuowane przy ul. Szarych Szeregów 8, które posiada bogaty zbiór pamiÄ…tek po patronie. Także jedna z ulic niedaleko Rynku zostaÅ‚a nazwana ku pamiÄ™ci komendanta frontu zachodniego.

bottom of page